Pandemi sürecinde Sağlık Sen
01 Aralık 2020, Salı

Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı A.Baki Karaer, pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının sorunlarıyla ilgili açıklamada bulundu.

Karaer açıklamasında; "Sağlık çalışanlarının kangren haline gelmiş sorunlarının çözülmesi noktasında gerekli adımların atılması için yetkilileri bir an önce harekete geçmeye davet ediyoruz. Çok geç olmadan, yanlış üstüne yanlış yapılmadan, sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı ve sorunlar çözülmelidir. Ülkemizin geçirdiği her zorlu süreçte insanüstü çaba harcayarak çalışan sağlık çalışanlarının sorunlarıyla ilgili taleplerimiz nedense duymazdan geliniyor. Öteden beri süre gelen pek çok sorun çözülmek yerine birikmeye devam ediyor. Her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da artıyor. Sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesi esirgeniyor. Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkanı çok görülüyor. Hemen her gün bir ya da birkaç sağlık çalışanı şiddet kurbanı oluyor. Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alınmadığı gibi her sene olduğu gibi yıl sonunda fazlasıyla vergi kesintisine uğratılıyor," dedi.

'Sağlık Sen olarak üzerimize düşeni sonuna kadar yapmaya kararlıyız' diyen Karaer, "Yetkililerden sesimizi duymalarını, artık biraz olsun sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmelerini bekliyoruz. Gidilen yollar çıkmaz sokağa çıkmaktadır. Sağlık çalışanları pandemi sürecinde bu ülkenin sigortası olduklarını bir defa daha kanıtladılar. O nedenle yetkililerin, bu çözüme karşı tavırlarının değişerek, taleplerimizi gerçekleştirmeleri ve zor şartlarda mücadele eden çalışanların yüzlerini güldürmek mecburiyetindedirler," dedi.

Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Karaer, pandemi sürecinde yapılan girişimlerle ilgili yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı:

"Sağlık-Sen’in yapmış olduğu girişimler sonucunda. Covid-19 salgını nedeniyle yıllık izinlerini kullanamayan ve yayınlanan genelge ile iptal edilen sağlık çalışanlarının yıllık izinleri, Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı yazı ile 2021 yılına aktarılması sağlandı. 

Ayrıca, 657 sayılı Kanunun 4/A ve 4/B maddeleri kapsamında çalışanların, 663 sayılı KHK’nın 45/A (3+1) kapsamına göre istihdam edilenlerin, aile hekimlerinin ve aile sağlığı elemanlarının, vekil ebe ve hemşirelerin, sözleşmeli il yöneticileri/sağlık tesisi yöneticilerinin yıllık izinlerinin 2021 yılına devredileceği belirtildi.

Yaş haddinden ve malulen emekli olacakların talepleri halinde izinlerinin emeklilikten önce kullandırılacağı kaydedildi.

Sendikamızın talepleri doğrultusunda 3 ay boyunca bütün sağlık çalışanlarımıza döner sermaye ek ödemeleri tavan üzerinden yapılmıştır. Yine bir sonraki 3 aylık dönemde pandemi biriminde çalışan sağlık çalışanlarımızın döner sermaye ek ödemeleri tavan üzerinden değerlendirilmiştir. 

Sağlık Sen Genel Merkezimizin görüşmeleri neticesinde bakanlığımıza bağlı tüm kurumlarda esnek çalışma modeline geçilmiştir. Bu sayede sağlık çalışanlarını bulaş riskinin en fazla olduğu sağlık kurumlarında daha az vakit geçirme imkanı sağlanmıştır" dedi.

Pandemi sürecinde Aydın'ın Türkiye genelindeki durumu hakkında da bilgi veren Karaer, şu açıklamalarda bulundu:

"Aydın ili Türkiye nin önemli tarihi ve turistik bir yer olmasından dolayı yerli ve yabancı turist bakımından fazlasıyla tercih edilen bir konumdadır. Hal böyle olunca tedbirlerimizi en üst safhada tutmak gerekmektedir. Sağlık Sen Aydın Şube Başkanlığı olarak, İl Sağlık Müdürlüğümüz ve sağlık kurumlarımız ile gece gündüz demeden iletişim halindeyiz. Sahamızdan gelen taleplerimizi zaman kaybetmeden çözüme kavuşturmak adına 24 saat sağlık personelimizin yanındayız. Bu sayede Aydın ilimiz son döneme kadar Türkiye ortalamasının alt sıralarında yer almıştır", dedi.

Pandemi sürecinde Aydın'da sendikanın yaptığı çalışmalarla ilgili değerlendirmede bulunan Karaer,

"Sendikamız olarak bu sürecin en başından bu güne kadar ilgili kurumlarımızdaki temsilci arkadaşlarımız ile durum değerlendirilmesi yapıp sağlık çalışanlarının sıkıntılarını öncelikli olarak gündemimize aldık. İlçe ve sendika temsilcilerimizden gelen talepler değerlendirilip ivedi şekilde çözüme kavuşturulmasını sağladık. Pandemi sürecinin en başından bu yana  üye gözetmeden bütün sağlık çalışanlarımıza siperlik ve maske dağıtımını sağladık. Halen sendikamızda kişisel ekipmanlarımız mevcut olup sağlık çalışanlarımızın talepleri doğrultusunda eksiklikleri gidermekteyiz.

İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı hiçbir kurumda kişisel koruyucu ekipmanlarımızda eksiklik yaşanmamıştır.

Sağlık çalışanlarımızın en büyük sıkıntısı haline gelmiş olan döner sermaye dağıtımı ile ilgili olarak İl Sağlık Müdürümüz ile görüşmeler yapılmış olup bu konuda İl Sağlık Müdürü ve Ekibinin üstün gayretleri sonucu bakanlığın belirlediği en üst seviyeden döner sermaye ödenmesiyle ilgili çalışmalar yapılmıştır. Bu sayede sağlık çalışanlarımız bir nebze de olsa emeklerinin karşılığını alabilmiştir,." ifadelerini kullandı.

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Karaer,

"İl Sağlık Müdürümüz Dr.Osman AÇIKGÖZ tarafından Türkiye’de ilk olarak Aydın ilinde kurulan  COV-DET (COVİD ÇAĞRI DESTEK TRANSFER BİRİMİ) sorunsuz bir şekilde hastalarımıza ulaşmaktadır. Aydın Efeler, Söke ve Nazilli ilçelerinde kurulan ve günlük ortalama 150 hasta transferi sağlanan COV-DET birimi sayesinde  COVİD virüsü taşıyan hastalarımızın daha izole bir şekilde transferleri  sağlanmakta ihtiyaçları karşılanmakta ve bulaş riskini en alt seviyelere taşınmaktadır.

Yine İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan COV-DET çağrı merkezi sayesinde hastalarımızla sürekli bir iletişim içerisinde olunmasından dolayı daha bilinçli bir şekilde süreci olumlu olarak şekillendirilmesi gayesindeyiz.

Bizde sendika olarak filyasyon ve COV-DET biriminde görevli arkadaşlarımızla iletişim kurarak sıkıntı talep ve ihtiyaçlarını karşılamak için her zaman mücadele içerisindeyiz.

Sağlık Sen Aydın Şubesi olarak sahadan gelen talep ve sıkıntılarımızı İl Sağlık Müdürlüğü ve diğer kurum idarecileri ile zaman gözetmeksizin paylaşıp gerekli düzenleme ve iyileştirmelerde hiçbir zaman olumsuz bir geri dönüş alınmamıştır. Bu konuda İl Sağlık Müdürümüz Dr.Osman AÇIKGÖZ ve ekibi her zaman gerekli duyarlılığı göstermiştir", ifadelerini kullandı.

Son zamanlarda sosyal medyada yapılan paylaşımlar ve basında çıkan haberlerle ilgili olarak açıklamada bulunan Karaer;

"Şube Başkanı ve Şube Yönetim Kurulunun aldığı karar dışında  sendikamız adına yapılan basın açıklamaları ve paylaşımlar Sağlık-Sen Aydın Şubesini bağlamamaktadır. Bu tür açıklamalar kişisel açıklamalardır," ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ :